Kuchnia DGD

PRASA
PROJEKTY

 

Ustalenie typu metabolizmu opiera się na holistycznym podejściu do każdego człowieka. Wykorzystując olbrzymi zakres informacji zawartych w medycynie, biologii, biochemii, psychologii czy genetyce można stworzyć całościowy szkic ogólnoustrojowy dla każdej osoby. To indywidualne podejście jest znacznie ważniejsze niż nazwa choroby, bądź zespół objawów. Nie jest to temat nowy, choć w miarę rozwoju nauki można go coraz bardziej doprecyzować.

Już w IV w. p.n.e. Hipokrates opracował podział pacjentów na różne typy. Jako ojciec medycyny powtarzał, że „Znacznie ważniejsze jest to, by wiedzieć jaki jest typ pacjenta chorującego na daną chorobę, niż wiedzieć na jaką chorobę on cierpi.”. Medycyna chińska, ajurweda, homeopatia czy też i uzdrowiciele różnych kultur zawsze odnosili się do podziału ludzi na indywidualne typy, które pozwalały dostosować skuteczną dietę i właściwą terapię.

Mimo, że prawie 30 lat temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że każda choroba zaczyna się na poziomie komórki, my uparcie podchodzimy do naszych organizmów tak jak byśmy byli zbudowani z kawałków metalu połączonego śrubkami…..

 Tym czasem wszystkie nasze indywidualne cechy, charakterystyczne dla konkretnej osoby mają swoje wzorce w biochemii organizmu. Każdy żywy organizm stara się utrzymać stan równowagi, dlatego też to co prezentujemy sobą jest końcowym efektem naszego silnie zindywidualizowanego stanu homeostazy. Po swoich przodkach odziedziczamy słabości bądź siłę, które tworzą różnice w naszym autonomicznym układzie nerwowym, tempie utleniania, równowadze procesów katabolicznych i anabolicznych oraz układzie hormonalnym. Autonomiczny układ nerwowy kieruje wszystkimi odruchowymi czynnościami organizmu zależy od niego bicie serca, oddychanie, trawienie, funkcje rozrodcze, reakcje immunologiczne. Utlenianie i procesy kataboliczno-anaboliczne decydują o jakości i ilości  wytwarzanej  energii, natomiast układ  hormonalny wpływa na nasz metabolizm, sterując aktywnością tkanek i komórek. Oceniając pracę tych układów specjaliści  potrafią ustalić  zaburzenia powodujące zachwianie stanu równowagi organizmu..

 Zgodnie z zasadami biologii proces odżywiania zaopatruje organizmu we wszystkie substancje konieczne do życia. Jeżeli chociaż jeden z niezbędnych składników pokarmowych jest systematycznie pomijany lub nie dostarczany w wystarczającej ilości, wówczas organizm w pełni nie przyswaja reszty. W efekcie z braku potrzebnego surowca, energii i nadmiaru toksyn, nasze komórki przestają prawidłowo funkcjonować. Najczęściej pojawia się znane nam objawy zmęczenia, bóle głowy, nerwowość, bezsenność, ogólne złe samopoczucie. W takiej sytuacji chcąc sobie pomóc z reguły zwiększamy przyjmowanie różnych medykamentów, które na krótko eliminują przykre objawy.

W rezultacie mimo chwilowego polepszenia samopoczucia, główna przyczyna problemów zdrowotnych, którą jest niewłaściwe dożywienie, nie zostaje rozwiązana. Po pewnym czasie negatywne objawy powracają ze zdwojoną siłą. I tak krok po kroku obniża się odporność organizmu, pojawiają się infekcje, alergie, nadciśnienie, następuje przyrost wagi, skłonność do depresji oraz szereg innych dobrze nam znanych schorzeń. Objawy znowu na jakiś czas ustępują, lecz choroba rozwija się dalej. Po pewnym czasie zmęczone i nieszczęśliwe komórki buntując się uświadamiają nam kryzys – w stylu zawału serca, udaru, cukrzycy, osteoporozy, reumatyzmu, zwyrodnień, nowotworów itd. Przy niewłaściwym odżywianiu wcześniej czy później zaczynamy chorować.

Nasi przodkowie jadali prosto i skronie, ale zdrowo. Jadano naturalne pożywienie z miejsca zamieszkania, kierując się intuicją, opierając się na nawykach i tradycji. Trudno wyobrazić sobie, że Eskimosi jadali by korzonki i zieleninę, podobnie jak nie sposób nakarmić mieszkańców równika mięsem foki i tranem. Wówczas najprawdopodobniej typy metaboliczne były zgodne z dietą warunkowaną grupą krwi. Dzisiaj na skutek wielowiekowych migracji ludzi zależności te się „wymieszały”. Coraz częściej spotyka się osoby u których grupa krwi sugeruje np. dietę wegetariańską , a typ metaboliczny dietę dla Eskimosa, lub na odwrót.

Dodatkowo po latach żywność stała się ogólnie dostępna o każdej porze doby i roku, a stare dobre nawyki całkiem się zatarły.   Zaczęliśmy jeść potrawy nowe, ładne, kolorowe, sztuczne, ale nie zdrowe. W efekcie zjadamy dużo pokarmów nadmiernie przetworzonych, sztucznie konserwowanych, barwionych, pożywienia z puszek czy dań przygotowanych i podgrzewanych w kuchenkach mikrofalowych. Dodatkowo zjadamy olbrzymie ilości białego pieczywa, słodyczy, cukru, soli, soi, mleka i jajek w proszku oraz niewłaściwego tłuszczu. Pijemy w nadmiarze różne napoje nie tylko pozbawione jakichkolwiek wartości odżywczych, ale zawierające znaczną ilość cukru, barwników, chemicznych substancji smakowych, zapachowych czy konserwujących.

Coraz częściej giniemy w lansowanych teoriach diet – wegetariańskich, wysoko węglowodanowych, wysokobiałkowych, niskokalorycznych, odchudzających, odmładzających, wysokoenergetycznych…. itp., zupełnie zapominając, że jedzenie nie może zaśmiecać organizmu i musi być indywidualnie dobrane w zależności od naszego aktualnego stanu zdrowia i skłonności genetycznych.

Aby go czyścić i regenerować, nasze ciała muszą korzystać z tych samych substancji odżywczych (białek, węglowodanów i tłuszczy) z jakich korzystali nasi przodkowie, a nie z produktów wysoko przetworzonych, o podobnych nazwach, ale najczęściej tylko zbliżonych do naturalnych. Naturalne Dodatki żywieniowe i różne naturalne suplementy mają nam pomóc, ale nie są w stanie zastąpić zwykłego jedzenia. W efekcie od lat błądząc, przy niewłaściwym odżywianiu wielu z nas żyje poniżej swoich prawdziwych, uwarunkowanych genetycznie możliwości zdrowotnych. Sygnały, które wysyła nasze ciało są bardzo często wołaniem o właściwe „paliwo zgodne z typem naszego silnika”.

Nie ma jednej wspaniałej diety dla wszystkich. Zgodnie z badaniami każdy z nas jest swoistą indywidualnością metaboliczną. To co jemy, warunkuje nasze samopoczucie zarówno pod kątem psychicznym jak i fizycznym. Różne pokarmy, w zależności od typu metabolizmu mają wpływ na nasze   nastawienie do życia, irytację, agresję, spokój, radość, dobry sen

Świadoma zmiana diety to nie tylko wyeliminowanie negatywnych objawów, pokonanie różnych dolegliwości, ale również przypływ energii i skuteczna kontrola wagi.

Aby się przekonać zrób test i sprawdź w zarysie jaki masz typ metabolizmu :

 Typy metaboliczne – ankieta

1.  Śniadanie :

A – mogę nic nie jeść, albo zjem coś bardzo lekkiego np: owoce, tost , jogurt

B – najchętniej jem: jajka, tost i jakieś owoce

C – najchętniej jem coś solidnego tj: jajka na bekonie, kawałek parówki, tłuste wędliny, boczek lub mięso

2.  Preferowane posiłki :

A – wolę lżejsze dania, takie jak drób, chuda ryba, sałatki, warzywa, desery

B – coś pośredniego pomiędzy A i C

C – wolę solidne posiłki jak pieczeń wołowa, golonka, schab, ziemniaki, trochę jarzyn, na deser ewentualnie kawałek sernika

3.  Klimat :

A – doskonale czuję się w czasie upałów, gorących dni, nie znoszę zimna

B – dobrze się czuję zarówno gdy jest ciepło jak i zimno

C – czuję się bezapelacyjnie lepiej w czasie chłodnych dni

4.  Stosunek do picia kawy :

A – czuję się świetnie po kawie, potrzebuję jej dla dobrego samopoczucia

B – w zasadzie kawa nie ma na mnie większego wpływu, jeśli ją piję to dlatego,  że lubię ten smak lub zapach

C – kawa mi nie służy, jestem rozdygotany(a), źle się po niej czuję, serce bije mi za mocno, nie lubię kawy (bądź lubię, ale źle się  po niej czuję)

5.  Poziom apetytu w czasie śniadania :

A – mam słaby apetyt bądź czuję jego brak, czasem zapominam, że mam zjeść śniadanie

B – mam normalny apetyt

C – nie mogę się doczekać śniadania, wstaje z pierwszą myślą, co by tu zjeść

6.  Poziom apetytu w czasie obiadu :

A – słaby apetyt

B – normalny apetyt

C – silny apetyt

7.  Poziom apetytu w czasie kolacji :

A – słaby apetyt

B – normalny apetyt

C – silny apetyt

8.  Kaszel, pokasływanie, pochrząkiwanie :

Często odczuwam potrzebę pokasływania, pochrząkiwania niezależnie od infekcji  –

Jeżeli się z tym identyfikujesz zaznacz C

9.  Miewam zachcianki na :

A – jarzyny, dojrzałe owoce, pieczywo, delikatne słodycze

B – z każdej z w/w grup coś mogę sobie poskubać

C – słone, tłuste potrawy, ser żółty, mięso, chipsy ziemniaczane, kwaśne potrawy

10. Deser :

A – uwielbiam słodycze i często po posiłku potrzebuję przegryżć jeszcze coś słodkiego

B – od czasu do czasu jadam jakieś desery, ale nie specjalnie mi na nich zależy

C – ze słodyczy najbardziej smakuje mi śledź i ogórek małosolny

11. Jak wyobrażam sobie idealny obiad :

A – coś lekkiego, pierś kurczaka, trochę kaszy, jakaś sałatka

B – w zasadzie nie mam żadnych szczególnych preferencji

C – wolę solidny mięsny obiad, ale żadna pierś drobiowa

12.  Kolor małżowiny usznej :

A – moje uszy są jaśniejsze, bledsze od twarzy

B – są takiego samego koloru jak twarz

C – są ciemniejsze, bardziej czerwone niż twarz

13. Częstotliwość posiłków (na dobę):

A – dwa, trzy posiłki i to raczej bez przekąsek

B – co najmniej trzy posiłki ( nie muszą być przekąski )

C – trzy i więcej posiłków + jeszcze jakieś przekąski pomiędzy posiłkami

14.  Wilgotność oczu i śluzówki nosa :

A – raczej nie łzawią mi oczy i nie mam wilgotnego nosa

B – normalny stan wilgotności

C – dość łatwo łzawią mi oczy, często mam mokrą śluzówkę w nosie bez przyczyny

15.  Stosunek do tłustych posiłków :

A – nie znoszę tłustego posiłku

B – może być, ale bez przesady

C – bardzo lubię takie posiłki, zwłaszcza jeżeli jest w nich mięso, gdybym wiedział(a), że jest to dla mnie zdrowe, to jadł(a) bym to na okrągło

16.  Jak byś się poczuł(a) po obiedzie złożonym z lekkiej sałatki owocowej z odrobiną białego sera, albo jogurtu ?

A – świetny posiłek, nie będę głodny aż do kolacji

B – chwilowo to mnie zadowala, ale za chwilę będę głodny

C – dla mnie to nie obiad tylko przekąska, zwykle jestem po niej rozdrażniony(a) i w krótkim czasie będę szukał(a) normalnego jedzenia

17. Reakcja na ukąszenia komarów :

A – nic mi się nie dzieje

B – trochę mnie swędzi

C – bardzo mnie swędzi, nie mogę spać, często brzydko wygląda, mocno reaguje przekrwieniem  i opuchnięciem

18.  Swędzenie oczu :

       jeśli cierpisz na niewytłumaczone swędzenie oczu, zwłaszcza kącików przynosowych

       (nie dotyczy to infekcji bakteryjnych, alergii, grzybicy) – zaznacz C

19.  Stosunek do ziemniaków :

A – niespecjalnie je lubię

B – mogą być, ale nie muszą

C – kocham ziemniaki, mogę je jeść na okrągło

20.  Stosunek do czerwonego mięsa :

A – źle się czuję po zjedzeniu wołowiny, wieprzowiny, baraniny

B – mam neutralny stosunek

C – ubóstwiam takie jedzenie, ponieważ poprawia mi samopoczucie

21.  Ilość produkowanej śliny :

A – odczuwam uczucie przewlekłej suchości w jamie ustnej

B – produkuję ją normalnie

C – łatwo reaguję nadprodukcją śliny, nawet na myśl o jedzeniu, mam nawyk częstego przełykania

22.  Wegetariańskie posiłki :

A – są doskonałe, bardzo dobrze się po nich czuję

B – no cóż mogę ewentualnie chwilowo przebywać na takiej diecie

C – dla mnie są zupełnie nie do przyjęcia

23.  Zjedzenie posiłku tuż przed snem :

A – powoduje kłopoty z zaśnięciem, natychmiast się wybudzam z pierwszego snu lub mam jakieś nerwowe sny

B – nie zauważam żadnego wpływu posiłku chyba, że zjem za dużo

C – muszę wieczorem coś zjeść, aby dobrze spać i nie budzić się w nocy

24.  Wypicie kubka soku pomarańczowego na pusty żołądek :

A – uważam, że to jest świetny napój, zwłaszcza na śniadanie

B – może być, chociaż nie za bardzo za nim przepadam

C – wyraźnie źle się czuję po jego wypiciu, mam wtedy zgagę, nadkwaśność, niemiłe odczucia, jestem poirytowany (a), wręcz wściekły

25.  Kilkugodzinny post :

A – 4 lub 5 godzin bez posiłku nie jest dla mnie żadnym problemem

B – znoszę dłuższą przerwę bez problemu, chociaż czasem coś bym podjadł (a)

C – bardzo źle znoszę dłuższe przerwy pomiędzy posiłkami, nie jestem w stanie funkcjonować bez jedzenia

26.  Irytacja

A – kiedy jestem zły(a) zjedzenie mięsa lub tłustej potrawy pogarsza ten stan

B – czasem jedzenie wycisza gniew i nie jest ważne, co zjadłem(a)

C – gniew i irytacja ustępują, kiedy zjem mięso lub coś tłustego,  ciężkie potrawy poprawiają samopoczucie i wyciszają mnie

27.  Niepokój

A – zjedzenie owoców lub warzyw uspakaja mnie

B – zjedzenie czegokolwiek wycisza mój niepokój

C – warzywa i słodkie owoce nasilają  irytację i niepokój

28.  Ciężar w piersiach

       gdy odczuwasz ciężar w piersiach, uczucie ucisku w klatce piersiowej, tak jak by Ci  się trudno oddychało – zaznacz C

29. Jakie jedzenie osłabia twoją koncentrację ?

A – mięso i tłuste potrawy

B – wydaje mi się, że żaden rodzaj jedzenia nie wpływa na moją koncentrację

C – owoce, warzywa, węglowodany zawarte w produktach zbożowych

30.  Pękająca skóra

      gdy pęka Ci skóra bez żadnej konkretnej przyczyny (zwykle na czubkach palców,

      stopach, piętach) – zaznacz C

31.  Łupież

       to złuszczający się naskórek skóry głowy, gdy masz takie problemy –  zaznacz C

32.  Kolor skóry twarzy

A – jest zdecydowanie blada

B – ma barwę pośrednią

C – jest zdecydowanie ciemniejsza lub rumiana

 

33.  Cera twarzy

A – bardziej matowa, kredowa

B – przeciętna

C – jasna, promieniejąca, czysta

34.  Grubość paznokci

A – moje paznokcie są grube, mocne, twarde

B – wydają się przeciętne

C – mam paznokcie zdecydowanie miękkie lub słabe

35.  Odruch wymiotny

A – wyjątkowo rzadko mam ten odruch, trudno mnie do niego zmusić

B – wydaje mi się, że mam przeciętną skłonność

C – u mnie bardzo łatwo można wywołać ten odruch

36.  Swędząca skóra

      są osoby, które bardzo często swędzi skóra głowy, ramion, łydek – w efekcie wiecznie

      się drapią – gdy masz takie problemy zaznacz C

37.  Twoja porcja posiłku

A – jest zdecydowanie mniejsza niż innych

B – wydaje mi się, że nie jem, ani mniej, ani więcej niż pozostali

C – zdecydowanie jem większe porcje niż pozostali

38.  Osobowość

A – trzymam się na uboczu, zdecydowanie jestem typem samotnika lub introwertykiem

B – wydaje mi się, że jestem przeciętny

C – jestem duszą towarzystwa lub ekstrawertykiem

39.  Czerwone mięso

A – obniża moją kondycję i dobre samopoczucie

B – nie zauważyłem żadnej określonej reakcji

C – czuję się dobrze, a nawet zdecydowanie lepiej po zjedzeniu czerwonego mięsa

40.  Wielkość źrenicy

A – moja źrenica ma średnicę większą niż tęczówka

B – moja źrenica  jest podobnej wielkości jak tęczówka

C –  moja źrenica jest mniejsza od mojej tęczówki

41.  Kichanie

A – prawie nigdy nie kicham

B – kicham od czasu do czasu mimo, że nie jestem chory

C – często regularnie kichami, lub zwykle po jedzeniu

42.  Słodycze

A – zwykle zaspakajają mój apetyt i nie wywołują żadnych niepożądanych reakcji

B – czasem po słodyczach czuję się nie najlepiej, często nie zaspakajają mojego apetytu

C – jeżeli jem same słodycze zwykle nie czuję się dobrze, wywołują one różne niepożądane

      reakcje, powodują, że mam na nie ciągłą ochotę

43.  Kwaśne jedzenie

A – nie przepadam za kwaśnymi posiłkami

B – jest mi to obojętne

C – zdecydowanie lubię kwaśne jedzenie, często go potrzebuję

44.  Przybieranie na wadze

A – nadmiar mięsa i tłuste potrawy powodują, że tyję

B – bez względu na rodzaj jedzenia, tyję, jeżeli jem zbyt dużo i mało ćwiczę

C – tyję, jeżeli jem zbyt dużo chleba i innych pokarmów bogatych w węglowodany

45.  Jaki jest dla ciebie najkorzystniejszy posiłek na obiad (16-18 godz)

A – coś lekkiego np. pierś z kurczaka bez skóry, ryż, sałatki, lekki deser

B – większość potraw jest dla mnie odpowiednia

C – zdecydowanie lepiej czuję się po konkretnym posiłku np. schabowy, ziemniaki,

      zasmażana kapusta

Podlicz swoje odpowiedzi: A-, B-, C-

Osoby, które mają wyraźną przewagę A – należą do grupy węglowodanowej, są wolnymi spalaczami –

                     mają TYP METABOLICZNY WĘGLOWODANOWY

Osoby, które mają przewagę odpowiedzi  B – należą do grupy mieszczącej się w szeroko pojętej normie, umiarkowanymi spalaczami –

                     mają TYP METABOLICZNY MIESZANY

Osoby, które mają przewagę C – należą do grupy białkowej, są szybkimi spalaczami –

                     mają TYP METABOLICZNY BIAŁKOWY.

 

TYP WĘGLOWODANOWY  (wolny spalacz –  A) – to osoba, która ma skłonność do niedoboru enzymów rozkładających glukozę w trakcie cyklu Crebsa (w cyklu komórkowym).Czyli wolno rozkłada węglowodany. Osoba taka potrzebuje: relatywnie mało białka, gdyż białko w cyklu Crebsa jest dobrze wykorzystywane, natomiast potrzebuje więcej produktów węglowodanowych, które są słabo wykorzystane.

  • charakteryzuje go dominacja układu sympatycznego (współczulnego), wolna perystaltyka jelit, mała sekrecja, enzymy trawienne są wydzielane leniwie, trawienie w związku z tym jest niepełne, człowiek taki często narzeka na wzdęcia, ma wrażenie że coś mu zalega, jest wiecznie przeciążony jedzeniem
  • z reguły jest to osoba, która decyduje się na dietę jarską lub wegetariańską
  • pokarm spalany jest powoli, człowiek nie odczuwa wielkiej potrzeby jedzenia, więc wystarczają mu średnio dwa posiłki dziennie
  • intuicyjnie najczęściej wybiera lekki, łatwostrawny posiłek
  • są to osoby, które w cyklu Crebsa produkują zbyt mało energii, aby normalnie funkcjonować, najczęściej muszą doładować się energetycznie, dość regularnie sięgają po kawę; typ A – wyraźnie widzi poprawę po konsumpcji małej czarnej
  • bardzo często w tej grupie osoby są uzależnione od wysoko oczyszczonych węglowodanów, a nieprawidłowy ich metabolizm, zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2
  • mają skłonność do podwyższonego poziomu homocysteiny
  • ze względu na zalegające masy pokarmowe, przy słabej perystaltyce jaką posiada wolny spalacz – jest bardziej narażony na stany zapalne jelit, różnego rodzaju ubytki śluzówki, owrzodzenia, kamicę żółciową, marskość wątroby i nowotwory przewodu pokarmowego
  • przy nawykowym przykurczu naczyń osoby te mają skłonność do nadciśnienia, częstsze są udary mózgu, pojawiają się problemy z chorobą Rejnoldsa
  • gdy wolny spalacz doda do swojej diety duże ilości białka, zwłaszcza zwierzęcego o dużej zawartości tłuszczu, spowolni i tak wolny cykl Crebsa, czyli spowoduje jeszcze większy deficyt wytwarzanej energii – dla tego też wolny spalacz po obiedzie, w którym kawałkiem mięsa była wołowina, jest senny, osłabiony, po prostu się źle czuje
  • dieta węglowodanowa u wolnego spalacza stymuluje metabolizm, dostarcza mu łatwo dostępnego paliwa, które najtrudniej jest przerabiane i jakby najmniej wykorzystywane, dlatego musi być uzupełniane na bieżąco
  • jednak w przypadku takiej osoby nieporozumieniem jest regularne jedzenie słodyczy czy posiłków o wysokim indeksie glikemicznym
  • osoba z typem węglowodanowym powinna dostarczać do organizmu potrawy węglowodanowe: niskoglikemiczne, wysokobłonnikowe.

Wolny spalacz gdy jada niewłaściwe pokarmy, funduje sobie prawdopodobieństwo zachorowania na liczne schorzenia od cukrzycy poprzez problemy jelitowe, marskość wątroby, kamicę żółciową, układ krążenia po nowotwory włącznie.

TYP BIAŁKOWY – (szybki spalacz  – C) – to osoba, która bardzo gwałtownie trawi węglowodany. Potrzebuje więcej białka, gdyż przy dużej ilości glukozy sprzęganej w cykl Crebsa, musi to zrównoważyć. Ponieważ jest pod wpływem przywspółczulnego układu autonomicznego, wszystko jest nakręcone, szybko wydzielają się wszystkie enzymy trawienne, perystaltyka jest szybka, w związku z tym przesuwany pasaż jelitowy jest bardzo szybki.

  • szybki spalacz najczęściej produkuje więcej soków trawiennych, ma szybszą zbyt aktywną perystaltykę objawiającą się biegunką
  • bardzo szybko trawi jedzenie i bez przerwy jest głodny, instynktownie wybiera tłuste, słone pokarmy, gdyż ma niedobory białka i tłuszczu w cyklu Crebsa
  •  nie wytrzymuje na diecie niskokalorycznej – musi jeść często, posiłki bez pustych kalorii
  • osoba taka musi pamiętać o odkwaszaniu organizmu, ponieważ instynktownie sięgając po duże ilości białka ma skłonność do przesunięcia pH krwi w kierunku dolnej granicy
  • cierpi na niedobory wapnia, narażona jest na ubytki soli mineralnych często doprowadzające do osteoporozy
  • zakwaszony organizm gorzej transportuje tlen, stąd niedokrwienie i niedotlenienie
  • szybki spalacz cierpi na nadmierne wydzielanie śluzu, bez przerwy kapie mu z nosa, łzawią mu oczy, ma nadprodukcję śliny, cierpi na schorzenia alergiczne, ma tendencję do wolnego bicia serca (bradykardii) i niezbyt wysokiego ciśnienia
  • ma skłonność do hipoglikemi funkcjonalnej – po zjedzeniu wysoko cukrowego, likemicznego posiłku następuje wzrost poziomu glukozy w krwi, a następnie gwałtowny spadek, bardzo często poniżej dolnej granicy normy
  • insulina, która zostaje błyskawicznie wystrzelona do krwiobiegu w ślad za wysokim poziomem glukozy, ułatwia odkładanie tkanki tłuszczowej
  • szybki spalacz to osoba, która jest wiecznie głodna, dwa posiłki -samo śniadanie i kolacja – są dla niej nie do wytrzymania, z kolei gdy dojada słodycze, czuje się źle, tyje, cierpi na hipoglikemię, często na skutek braku kolejnego posiłku ma skłonność do omdleń i zawrotów głowy

WOLNY SPALACZ

60% węglowodanów – 40% białek i tłuszczy

SZYBKI SPALACZ

30% węglowodanów – 70% białek i tłuszczy

Białka – kwaśne mleko, kefir, jogurt, przetwory mleczne, czasem jajka, ryby dorsz, pstrąg, flądra, okoń, halibut, biały tuńczyk, łosoś, białe części drobiu, bardzo chuda wieprzowina, czasem jajko ekologiczne Białka – wysokopurynowe : ciemne części mięsne, domowe kiełbasy, kaczka, kuropatwa, kotlet domowy, baranina, śledzie, sardynki, kawior, owoce morza, większość grzybów, rośliny strączkowe tj. fasola, groch, orzeszki ziemne, sosy mięsne, ciemne części drobiu, jajka ekologiczne, czasami tłuste białe sery
Warzywa – zielona sałata, papryka, cebula, rzodkiewka, kapusta, kiszone ogórki, buraki czerwone, kiełki, ogórki, kabaczki, cukinie, brukselka, brokuły, boćwina, dynia Warzywa – wysokopurynowe : fasola, groch, soczewica, cieciorka, kalafior, szpinak, szparagi, seler, awokado, karczochy, ziemniaki sporadycznie i jedynie smażone na maśle
Skrobia -zboża tylko pełnoziarniste wysokoskrobiowe- amarant, jęczmień, nieczyszczony ryż, gryka, kasza jaglana, pszenica orkiszowa,  ziemniaki (od czasu do czasu ), ryż, spagetti, pieczywo niepełnoziarniste, kaszki, płatki Skrobia – zboża tylko pełnoziarniste wysokobłonnikowe, wysokopurynowe :  amarant, jęczmień, brązowy ryż, gryka, kasze pełnoziarniste, ciemny ryż, chleb tylko z ziaren kiełkujących
Słodycze – łatwo przyswajalna forma słodkości czyli delikatne ciasta, dżemy,  powidła, galaretki, rodzynki

przejrzałe miękkie owoce, słonecznik skiełkowany, migdały, orzechy włoskieSłodycze – niskomączne (nie ciasta klasyczne, a raczej sernik, torcik z masą maślaną), lody domowe z tłustą bitą śmietaną, posypane orzechami, śląska kopa, wysokotłuszczowe kwaśne twarde owoce,

prawdziwa chałwaTłuszcze – oliwa z oliwek, lnu, dyni, w małych ilościach masło sklarowaneTłuszcze – smalec, masło, masło sklarowane, cięższe oleje roślinne tłoczone na zimno, domowy majonez

na oleju lnianym lub z oliwekSuplementacja – zestaw witamin z grupy B

( B1, B2, B6 ), wit. D, K, C, kwas foliowy, wit. H (biotyna), żelazo, potas, magnez, miedź, mangan : dla podkręcenia cyklu CrebsaSuplementacja –  wit. B12 , wit. PP, bioflawonoidy cytrusowe, kwas pantotenowy, wapń, jod, fosfor, cynk, sód : generalnie suplementacja mineralna

  • przede wszystkim sięgamy po produkty zawierające  mieszankę enzymów proteolitycznych, a więc ułatwiających trawienie zalegających białek w przewodzie pokarmowym
  • ponieważ wolny spalacz ma rozleniwione jelita, wolną perystaltykę, ma leniwie przesuwające się masy pokarmowe –  profilaktycznie do diety powinien włączyć błonnik ,  ochroną dla serca i naczyń, zabezpieczeniem przed homocysteiną, zmniejszeniem ryzyka udaru mózgu w tym typie metabolizcznym jest zestaw preparatów zawierających Omegę 3, Koenzym Q 10, naturalną witaminę E. U wolnego spalacza, który ma problemy z nadwagą warto podać naturalny jod z glonów morskich, który skutecznie odwadnia  tkankę tłuszczową ,reguluje pracę tarczycy, zwiększa odporność na zimno
  • do wyciszenia nadwrażliwego układu wegetatywnego niezbędne są preparaty roślinne, np. wyciąg z owsa.

 

 u szybkiego spalacza pierwszą myślą powinno być zastosowanie naturalnych preparatów wapniowych,  następnie witaminy antyoksydujące wit.C, A,E (brak czy też niedobór  tych witamin może ułatwiać ucieczkę wapnia i magnezu z tkanki kostnej). Wyciąg z owsa może  nieco uspokoić nadmiernie reaktywną mięśniówkę gładką w przewodzie pokarmowym

 

  • kwasy OMEGA 3 pomogą zlikwidować chroniczne stany zapalne śluzówki  oraz zmniejszyć wszystkie alergiczne i  pseudo alergiczne schorzenia,
  • Pau Darco, probiotyki, wyciąg z innuliny i błonnik pozwolą skutecznie odkwasić organizm
  • ekstrakt z białej fasoli, zabezpieczy nas przy nadmiarze węglowodanów
  • cenne są  również naturalne preparaty mineralne

łagodzące wieczny deficyt.Wolny spalacz powinien unikać – mocnych alkoholiSzybki spalacz powinien unikać – ketchup, ocet, ostre sosy, marynaty, soki owocowe, napoje gazowane, kawę, mocną herbatę, piwo i inne alkohole

 

 

 

TYP METABOLICZNY MIESZANY to osoby,  które mają najwięcej odpowiedzi B;  A i  B tyle samo przy małej wartości C; lub wszystkich A,B,C tyle samo – są umiarkowanymi spalaczami

Typ mieszany mieści się pomiędzy typem węglowodanowym, a typem białkowym (czyli między mieszkańcem równika, a Eskimosem). Jest klasycznym „koktajlem” możliwości. Osoba o takim typie może jadać wszystko z listy zdrowych produktów, byle by nie przesadzała.

Jeżeli nie przestrzegają dobrze zbilansowanego sposobu odżywiania, mogą przesunąć się do wzoru zachowań typu węglowodanowego lub białkowego.

Gdy osoba o typie mieszanym zaczyna jeść jednostronną lub niedozwoloną dietę często może mieć problemy z nadwagą.

Typ metaboliczny mieszany pozwala korzystać nam z szerokiego spektrum produktów. W stanie homeostazy  możemy utrzymać w organizmie wszystkie dobre cechy obu  typów – węglowodanowego i białkowego. Jednak w momencie zachwiania równowagi, braku dbania o organizm równie skutecznie  możemy rozwijać wszystkie problemy charakterystyczne dla obu typów.

Pocieszające jest to , że osoby o typie mieszanym są mniej podatne na zaburzenia. Aby utrzymać stan zdrowia i równowagi wystarczy stosować wszystkie ogólne zdrowe zasady odżywiania, o których pisałam  wielokrotnie  we wcześniejszych artykułach.

Autor: Dr Grażyna Pająk

maja 20th, 2013

Posted In: DIET COACH, PRASA, PROJEKTY

PODZIEL SIĘ ARTYKUŁEM
 
PinterestFacebookTwitterLinkedInEmail